Diana de Laat met haar boek
Diana de Laat met haar boek

Diana de Laat maakt met autobiografisch boek gevolgen van psychische mishandeling bespreekbaar

Algemeen

PANNERDEN - Onlangs verscheen de autobiografische debuutroman ‘En nu ik’ van de Pannerdense auteur, Diana de Laat. De Laat maakt via haar roman die in grote lijnen gebaseerd is op haar eigen leven, de jarenlange gevolgen van psychische mishandeling bespreekbaar. 

Sinds de verschijning van haar boek, nog maar enkele maanden geleden, en de zeer druk bezochte lancering in Boekhandel Het Colofon in Arnhem waar ook verschillende deskundige sprekers vanuit de politie, een klinisch psycholoog, een wijkcoach en iemand van Veilig Thuis optraden, mag De Laat zich verheugen in tal van lovende én dankbare reacties. Veel van haar lezers laten weten zich te herkennen in het verhaal en er veel aan te hebben gehad. 

Dat stemt de sympathieke auteur bijzonder blij: “Natuurlijk zijn de vele positieve recensies een kroon op mijn werk, maar de reacties van lezers die (h)erkenning en troost vinden in mijn boek, emotioneren mij enorm. Ik heb er voor de verschijning van ‘En nu ik’ op gehoopt die lezers te bereiken die ik wellicht enigszins kon helpen met het delen van mijn verhaal, maar wanneer je dan uiteindelijk die bevestiging ook krijgt, is dat een heel bijzondere ervaring.”

‘En nu ik’ kent weliswaar een zeer heftig thema, te weten jeugdtrauma’s, psychische mishandeling en de gevolgen daarvan op latere leeftijd, maar De Laat ziet kans om enerzijds haar verhaal te vertellen zoals het is: puur, transparant en soms zelfs rauw, en tegelijkertijd te bewerkstelligen dat ‘En nu ik’ geen zwart boek is, maar ook een verhaal van hoop en veerkracht.

Het hoofdpersonage -Nadia- is tien jaar als haar gescheiden moeder een nieuwe vriend krijgt. Nadia’s moeder negeert alle rode vlaggen, omdat ze overladen wordt met aandacht en ze graag weer een echt gezin wil vormen. Binnen de kortste keren woont Isak bij hen in huis en heeft Nadia een stiefvader die haar moeder handig manipuleert en Nadia tot mikpunt maakt. Hij ontpopt zich tot een gewelddadige tiran, die hen het leven zeven jaar lang dagelijks tot een hel maakt.

Nadia is bijna vijftig als het alsmaar zorgen voor anderen, waaronder haar ernstig zieke en vaak veeleisende moeder, zijn tol eist en zorgt voor mentale en lichamelijke klachten. Ze zoekt hulp bij een psycholoog, waardoor alles uit haar jeugd weer naar boven komt. Ook voelt ze, voor het eerst, boosheid en onbegrip richting haar moeder.

Maar hoe kan ze boos zijn op iemand die zo ziek is en zal sterven? En hoe kan ze erachter komen wat ze zelf nodig heeft, als voortdurende schuldgevoelens en het gevoel er niet te mogen zijn, nog zo’n belangrijke plek innemen? 

‘En nu ik’ is inmiddels overal te bestellen en ligt op voorraad bij boekhandel Rebers Boek en Buro in Zevenaar.